Kes on haldjad- muinaslugude ja tõelisuse piirimail

kliki pealkirjal ja vaata kogu sündmust

Haldjate maailma avab tee müstiline lugudevestja ja elukutseline elu uurija Erki Kaikkonen.

Kes on haldjad?
Esmalt tuleb öelda, et haldjad on meie jaoks kahtlemata maagilised, raskesti tabatavad ja eeterlikud olendid, elunedes ja asustades maailmu ja elu avaldumis mõõtmeid, mis väljapool meie tavapärast tajuvälja kuid mis meie maailmaga aeg ajalt ja paikkonniti kokku puutuvad.

Haldjaid on loodusvaimud, kes on alati kohal ja aitavad kõigel kasvada, nad on õhu-, tule-, vee- ja maa elementaalolendid kuid mitte ainult. On neid, kes seotud rohkem taimedega ja neid kes seotud rohkem loomadega. Inimestele on nendega kokkupuutumine toonud nii rõõmu ja kingitusi kui ka meelehärmi, olenevalt sellest kuidas elust enese ümber hoolime.

Haldjaid on alati peetud arhailisteks, kuid ma usun, et neil on midagi meile öelda ka 21.sajandil. Nad nagu lubaksid jätkuvalt, et ükskõik kus või millist elu me elame, eksisteerib alati ka üks teine maailm, kus kõik on võimalik – kui me vaid piisavalt sellesse usume. Haara pihku neljaleheline ristikhein ja lase end kaasa viia!

Tahad teada enam, tule
pühapäeval 20.dets kell 13:00 Zaali
Tartu Raekoja plats 10, III korrus
(kohviku “Suudlevad tudengid” kõrvalt leiad ukse sisenemiseks)

Registreeru palun kindlasti ONLINE: http://goo.gl/forms/vwUiixd6P2
või tigram88@gmail.com
või 512 6342

Osalustasu on 15 eurot

Kui võtad kaasa sõbra või pereliikme,
siis mõlema osalustasu on kokku 25 eurot 🙂

Õpilasele, tundengile ja pensonärile,
ole sa üksi või kaksi on sissepääs 10 eurot.

Miks ma veel neid ei koge ega näe?
Haldjate tajumine võib olla erinevate inimeste jaoks erinev tulenevalt tundlikkuse viisist. On leitud ka, et inimene on tänapäeval ainus olendite liik Maal, kes on teistest eraldunud oma mõistuse keskse maailmatunnetuse ja suhtlusviisi tõttu. Ülejäänud olenditele Maal on omane suhtlusvahend empaatia ehk tunnete ja tunnetuse kaudu on kõik ühendatud. Vaid inimene on selles eraldunud ning peab peamiseks suhtlusviisiks kõne või kirjakeelt.

Kas sa tahaksid neid näha?
Kellest me räägime kui räägime haldjatest ja kust tuleb sõna haldjas?
Miks erinevate mandrite rahvaste pärimused räägivad sarnastest haldjaolenditest?
Kas haldjad on olemas või elavad nad vaid lugudes ja müütides?
Kuidas haldjatega suhelda?

Erki: „Mind on haldjad köitnud lapsest saati. Usun, et ma pole ainuke. Haldjad on teema, mis läbi kogu minu elu on köitnud ka inimesi minu ümber, nii palju kui olen antud teemal juttu teinud. Elus on kord juba nii, et kui sa küsid siis sulle ka antakse. Nii on mõistmisi ja kogemusi haldjate maailmast poetatud ka minu ellu. Aja jooksul olen aina enam mõistmas seda head põhjust, miks tänapäeva inimene väga harva haldjatega kokku puutub või väga harva suisa nende linnadesse sattub.

Üheks oluliseks põhjuseks on inimese eemaldumine loodusest ning kiirus, mis on võtnud maad inimeste meeltes ja eludes. Muutunud on see millele keskendume ja kuidas tunnetame elu enda ümber. Paneme tähele enamasti seda, mida oskame vaadata ja märgata. Lisaks kõigele oleme hakanud pidama endid looduse krooniks ning näeme liigina teisi liike kui endist madalamaid eluvorme. Nii oleme tasahilju eraldunud austusest elu ja looduseks nimetatava vastu ning sellega oleme eemaldunud ka elu mõistmisest.

Kuid on väga paljut, mis meid kõiki ühendab omavahel. Tänapäevalgi on asumeid, linnu ja riike, kus haldjad ja inimesed on märksa lähedasemad kui oskaksime arvata. „

Erki on õppinud sotsiaalteadusi (sotsioloogiat ja psühholoogiat), tegelenud 2 aastat haridusuuringutega. Viimased 5 aastat tegelenud jutuvestmisega ning uurib lugude ja narratiivsuse tähtust inimkogemuses ja laste arengu toetamisel.